with Brak komentarzy

NIŻSZA SKŁADKA ZDROWOTNA OD 2025 R. 

Przedstawiono wstępne założenia planów

 

Od 1 stycznia 2025 r. przywrócona zostanie zryczałtowana składka zdrowotna dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

Skala podatkowa

Składka będzie wynosić 9% z 75% płacy minimalnej czyli około 310 zł miesięcznie (w warunkach roku 2025).

Wysokość składki będzie stała, niezależna od osiąganego dochodu.

 

Podatek liniowy

-Osoby, których dochody miesięczne nie przekroczą 2-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia zapłacą składkę zdrowotną, taką samą jak osoby rozliczające się na skali podatkowej tj. w wysokości 9% od podstawy stanowiącej 75% minimalnego wynagrodzenia.

(...)

-Osoby, których dochody przekroczą 2-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia zapłacą składkę zdrowotna w wysokości 4,9% od nadwyżki uzyskanych dochodów powyżej 2-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

-Planowane zmiany zakładają, że przedsiębiorcy na ryczałcie, którzy uzyskają przychody miesięczne w wysokości nieprzekraczającej 4-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia zapłacą (w warunkach roku 2025) około 310 zł miesięcznie (9% od 75% minimalnego wynagrodzenia przez co zyskają z uwagi na zmniejszenie podstawy naliczenia składki zdrowotnej).

-W zakresie przychodów przekraczających 4-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia przedsiębiorcy na ryczałcie zapłacą minimalna składkę (w kwocie 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia) oraz 3,5% od nadwyżki ponad 4-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

- Przedsiębiorcy ci nie będą musieli wykazywać przychodów ze zbycia środków trwałych.

W kolejnych postach przedstawię konkretne przykłady i wyliczenia.

Żródło: https://www.kis.gov.pl/

Jeżeli nadal masz wątpliwości to odzywaj się śmiało! czekam na wiadomości 🙂
dorota@welltax.pl
Dorota Prokofij

Stan prawny na dzień 01-04-2024 r.

 

Jeżeli masz pytania, lub wątpliwości dotyczące tego tematu, chętnie Ci pomożemy!

Jesteśmy biurem rachunkowym działającym stacjonarnie w Bielsku-Białej, oraz prowadzimy księgowość online współpracując z przedsiębiorcami z całej Polski.

Specjalizujemy się w pomocy małym biznesom online, oraz przedsiębiorcom działającym w branży IT.

Jeżeli szukasz księgowej / księgowego z Bielska Białej, a jednocześnie chcesz korzystać z usprawnień jakie daje internet, świetnie trafiłeś!