with Brak komentarzy

Chcesz zacząć pracę w biurze rachunkowym lub zarządzać księgowością małej firmy?

Wybór kariery księgowego w biurze rachunkowym to decyzja, która otwiera przed tobą wiele możliwości. Ten zawód nie tylko zapewnia stabilność i bezpieczeństwo, ale także daje szansę na ciągłe rozwijanie i poszerzanie swojej wiedzy i umiejętności. Poniżej przedstawiam kluczowe aspekty, które warto znać, jeśli zastanawiasz się nad wyborem tej drogi zawodowej.

 

Główne obszary które potrzebujesz poznać aby zacząć pracę w biurze rachunkowym albo móc zaopiekować się księgowo małą firmą to:
 • Podatek VAT
 • Podatek dochodowy (PIT)
 • Składki ZUS
 • Podstawowe formy prowadzenia działalności (+ ich rejestracja)
 • Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów (KPiR)
 • Informacje dotyczące kasy fiskalnej.
Podatek dochodowy (PIT)
Podatek dochodowy to jeden z najważniejszych elementów, które musi znać każdy księgowy. Zawiera on kilka kluczowych aspektów, takich jak:
 • Moment powstania przychodu
 • Moment ujęcia kosztów uzyskania przychodu
 • Określenie jaki wydatek może obniżyć podatek
 • Formy opodatkowania
 • PIT roczny wraz z ulgami
 • Umiejętność rozpoznania różnych źródeł przychodów

 

Podatek VAT
Podatek VAT jest kolejnym z najważniejszych aspektów, które musi zrozumieć każdy księgowy. Często przysparza dużo pytań i wątpliwości. Zarówno przy rozliczaniu transakcji krajowych, jak i zagranicznych. Istnieją różne formy zwolnienia z VAT. Ważne jest, aby zrozumieć, kiedy VAT jest obowiązkowy, oraz jak działa VAT-OSS.
ZUS
ZUS to kolejny obszar, który musi znać każdy księgowy. Składki ZUS w małej firmie mogą być różne w zależności od formy prowadzenia działalności. Istnieją także różne ulgi w ZUS, a także zwolnienia ze składek ZUS. Dobrze jest zrozumieć, jaki ZUS należy płacić gdy prowadzisz działalność gospodarczą i równocześnie pracujesz na etacie.

 

Formy prowadzenia firmy
W Polsce istnieje kilka form prowadzenia działalności. Myślę że warto opanować wiedzę dotyczącą jednoosobowej działalności gospodarczej, czy spółki cywilnej. Dużo rzadziej pojawia się spółka jawna. Oczywiście spółka z ograniczoną odpowiedzialnością też jest bardzo ważna. Natomiast na sam początek możesz odpuścić ten temat i skupić się na mniejszych podmiotach. Każda z tych form ma swoje własne zasady dotyczące opodatkowania, składek ZUS czy rejestracji.

 

Prowadzenie KPiR
Księga Przychodów i Rozchodów (kpir) to na początku drogi podstawowe narzędzie, które musi opanować każdy księgowy w biurze rachunkowym. To tutaj rejestrujemy wszystkie przychody i koszty firmy, a także określamy, pod jaką datą wpisujemy wydatki i jakie dokumenty są podstawą do rozliczenia kosztów.
Kasa fiskalna
Wiele firm w Polsce musi prowadzić kasę fiskalną. Najważniejsze jest, aby zrozumieć, kiedy obowiązkowo trzeba mieć kasę fiskalną oraz jakie są zwolnienia z kasy fiskalnej.
Podsumowując, praca w biurze rachunkowym wymaga solidnej wiedzy na temat różnych aspektów prowadzenia firmy. Należy zrozumieć zasady dotyczące podatku VAT, PIT, ZUS, różnych formy prowadzenia firmy, zasady dotyczące kpir oraz obowiązków związanych z kasą fiskalną. Zdobycie tej wiedzy pozwoli ci na skuteczne zarządzanie finansami firmy i pomoże ci stać się doskonałym księgowym.
Jeżeli nadal masz wątpliwości to odzywaj się śmiało! czekam na wiadomości 🙂
dorota@welltax.pl
Dorota Prokofij

 

Stan prawny na dzień 11-01-2024 r.

 

 

 

 

Jeżeli masz pytania, lub wątpliwości dotyczące tego tematu, chętnie Ci pomożemy!

Jesteśmy biurem rachunkowym działającym stacjonarnie w Bielsku-Białej, oraz prowadzimy księgowość online współpracując z przedsiębiorcami z całej Polski.

Specjalizujemy się w pomocy małym biznesom online, oraz przedsiębiorcom działającym w branży IT.

Jeżeli szukasz księgowej / księgowego z Bielska Białej, a jednocześnie chcesz korzystać z usprawnień jakie daje internet, świetnie trafiłeś!